napoo-raczkujacy-bobo

Poradnik

PIELUSZKI WIELORAZOWE – JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ?

 

Jeśli planujesz zakup pieluszek wielorazowych, pewnie zastanawiasz się jak dopasować ich rozmiar do wzrostu i wagi dziecka. Poniżej opisujemy jak prawidłowo używać wkładów i otulaczy, ile sztuk będziesz potrzebować i jak najlepiej je prać. Zajrzyj do naszego poradnika i przekonaj się, że pieluchowanie wielorazowe jest proste!

Podstawy

Pieluszki wielorazowe NAPOO składają się z otulaczy i wkładów chłonnych, które są w 100% wykonane z naturalnych materiałów. Otulacze szyjemy z wełny merynosowej, która ma właściwości antybakteryjne i termoizolacyjne – oznacza to, że zimą grzeje, latem zaś chłodzi. Wkłady mają za zadanie wchłanianie nieczystości – w ten sposób chronią otulacze przed zabrudzeniem. W NAPOO oferujemy wkłady wykonane z włókien bambusowych, bawełnianych lub ich mieszanki.

*CIEKAWOSTKA: NA WKŁAD MOŻESZ POŁOŻYĆ JESZCZE SPECJALNĄ BIBUŁKĘ DISANA – WÓWCZAS NIE TRZEBA SPŁUKIWAĆ KUPKI DZIECKA Z WKŁADU, PONIEWAŻ WYRZUCA SIĘ JĄ RAZEM Z PAPIERKIEM.

Kiedy zacząć i jak dobrać rozmiar pieluch wielorazowych?

Ze względu na to, iż noworodki są karmione wyłącznie pokarmem płynnym, ich kupki są rzadkie, a samo przewijanie – bardzo częste. Otulacze z wkładami chłonnymi mogłyby okazać się w tej sytuacji niewystarczające, dlatego po nasze otulacze i wkłady warto sięgnąć dopiero w momencie, w którym zaczyna się rozszerzanie diety dziecka (czyli między 4 a 6 miesiącem). Obiecujemy rozszerzyć w przyszłości asortyment tak, aby móc wielopieluchować z nami od samego początku. Są marki typu https://puppidiapers.com/pl/, które oferują produkty, które można stosować od urodzenia np. formowanki czy pieluszki tetrowe.

W NAPOO PROPONUJEMY DWA ROZMIARY PIELUSZEK WIELORAZOWYCH

ROZMIAR 1

ROZMIAR 2

Zalety pieluch wielorazowych

Dlaczego warto spróbować pieluchowania wielorazowego? Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają m.in. aspekty ekologiczne. To dlatego, że pieluszki wełniane są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż te jednorazowe. Szacuje się, że jedno dziecko zużywa w swoim życiu średnio 6000 pampersów – korzystając z pieluch wielorazowych produkujemy zatem znacznie mniej śmieci. Co więcej, “jednorazówki” rozkładają się przez setki lat, a do wytworzenia jednej sztuki zużywa się około 500 litrów wody! To zdecydowanie więcej, niż potrzebujemy do prania wielorazówek.

ROCZNIE DZIECKO ZUŻYWA

Za wielorazowym pieluchowaniem przemawia także bezpieczeństwo. Skład naszych otulaczy to w 100% wełna, podczas gdy jednorazowe pieluszki mogą uczulać lub podrażniać wrażliwą skórę dziecka. Wszystko przez bielenie chlorem oraz zawartość środków chemicznych, które pochłaniają wilgoć. Co ważne, pieluszki wielorazowe nie wywołują odparzeń i nie przyczyniają się do przegrzania dziecka. To dlatego, że wełna posiada właściwości “oddychające”, czyli przepuszczające powietrze, przy jednoczesnym zatrzymywaniu wilgoci. A gdy Twój maluch podrośnie, będziesz mógł/mogła zachować pieluszki dla kolejnego potomka, sprzedać je lub komuś przekazać.

Pieluszki wielorazowe - czy to się opłaca?

Pieluszki wielorazowe mogą wydawać się sporym wydatkiem. W istocie jednak jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne, nawet jeśli założymy kupowanie tańszych pieluszek jednorazowych. Co więcej, rośnie ona w przypadku późniejszego pieluchowania kolejnego dziecka czy dzieci.

Ile pieluszek kupić

Ile zestawów otulaczy i wkładów kupić, aby ich liczba była wystarczająca? Na to pytanie nie ma jednej złotej odpowiedzi. Tak naprawdę dopiero w praktyce okaże się, ile pieluch wielorazowych potrzebuje Twoje dziecko. Wiele zależy także od tego, czy będziesz używać wyłącznie pieluch wielorazowych. Niektórzy rodzice łączą je z tymi jednorazowymi, korzystając z tak zwanych pampersów jedynie nocą lub w podróży. Wielorazówki świetnie sprawdzają się w dzień, ale nocą mogą okazać się niewystarczające. To, ile otulaczy i wkładów będzie potrzebnych zależy również od tego jak często będziesz je prać. Jeśli planujesz pranie codzienne, proponujemy zakupić na start 2-3 otulacze i 6-8 wkładów. Jeżeli po czasie uznasz, że to za mało, bez problemu dokupisz kolejne sztuki.

Pranie pieluszek wielorazowych

Jak prać pieluszki wielorazowe, aby jak najdłużej móc z nich korzystać?

OTULACZE

JAK CZĘSTO PRAĆ OTULACZE?
Otulacze pierz najrzadziej jak to możliwe. W miarę możliwosći jedynie płucz pod chłodną, bieżącą wodą. Raz na parę tygodni otulacz warto wyprać w pralce lub ręcznie.

JAK CZYŚCIĆ OTULACZE?
Wilgotny otulacz wystarczy rozwiesić w przewiewnym miejscu i poczekać aż wyschnie.

Mokry otulacz najpierw wypłucz pod bieżącą (letnią lub chłodną – wełna nie lubi wysokich temperatur) wodą, wyciśnij bez wykręcania (najlepiej odciskać nadmiar wody przez ręcznik) i także rozwieś do wysuszenia.

Zabrudzony otulacz warto jak najszybciej potraktować strumieniem wody – wysokie ciśnienie sprawi, że unikniesz prania. Jeśli jednak plama zaschnie, namocz otulacz w letniej wodzie przez 2 minuty, a następnie użyj strumienia wody.

Mocno zabrudzony otulacz należy prać ręcznie lub w pralce, ustawiając wcześniej specjalny program do prania wełny. Zamiast proszku należy zaś zastosować specjalny detergent do prania tej tkaniny.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby cieszyć się właściwościami wełny jak najdłużej, co 2-3 miesiące należy zafundować otulaczowi kurację lanolinową. Po zakupie wystarczy rozpuścić ją w wodzie i wymoczyć w niej otulacze. Dzięki temu nadal będą one chłonne i pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

WKŁADY CHŁONNE

JAK CZĘSTO PRAĆ WKŁADY?
Wkłady pierzemy po każdym zużyciu

JAK CZYŚCIĆ WKŁADY?
Najlepiej, aby był to długi, co najmniej dwugodzinny program przeznaczony do prania bawełny. Temperaturę należy ustawić na 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo zalecamy użycie odkażacza (np. Nappy Fresh). Ustawiając program na pralce, zwróć uwagę na to, aby składał się nie tylko z głównego prania, ale też płukania wstępnego. Pralka częściej zmienia wówczas wodę, pozbywając się tej brudnej.

O czym warto pamiętać?

Przestawiając się z pieluchowania jednorazowego na wielorazowe, trzeba zmienić pewne nawyki. Przewijając dziecko podczas spaceru nie wyrzucisz przecież wkładu chłonnego do kosza na śmieci. Właśnie dlatego warto mieć przy sobie worek na brudne pieluszki, do którego schowasz zużyte elementy. Ze względu na to, że otulacze i wkłady NAPOO są wykonane z wełny, przyda się także odpowiedni płyn do prania. Ochroni on wełniane włókna przed zniszczeniem. Kolejną rzeczą, którą warto mieć w zapasie, jest odkażacz. Do pielęgnacji otulaczy przyda się natomiast lanolina w połączeniu z płatkami mydlanymi lub gotowa kuracja lanolinowa. A jeśli chcesz jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę wyrzucanych śmieci, kup zestaw wielorazowych myjek, które świetnie zastępują jednorazowe chusteczki nawilżane.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?

Napisz do nas a chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z używaniem pieluszek Napoo!

info@napoo.pl

Wybierz zestaw dla swoich potrzeb

NEWSLETTER

Zapisz się do naszego Newslettera
i otrzymaj -5% na zakup swojego pierwszego zestawu pieluszek NAPOO.